Historia Domu Pomocy Społeczne przy ul. Partyzanckiej ściśle związana jest ze zgromadzeniem sióstr św. Elżbiety. To właśnie one od 1922 roku sprawowały opiekę nad osobami bezdomnymi i samotnymi. Od 1938 przełożoną została Siostra Maria Benodyna Koterbianka, której placówka nosi imię.
W roku 1962 placówka przybrała charakter świecki. Dom był jednostką przeznaczoną dla 44 osób obojga płci przewlekle somatycznie chorych, wymagających kompleksowego wsparcia i całodobowej opieki z powodu wieku lub choroby. Był jednostką organizacyjną pomocy społecznej, prowadzoną przez Powiat Ostrowski.
Budynek mieścił się przy ul. Partyzanckiej 8. Tworzył go: budynek główny z jadalnią, pokojami mieszkalnymi, gabinetem lekarskim oraz pomieszczeniami administracji, oraz budynek oficyny prawej, w której mieściły się pokoje mieszkalne oraz prowadzona była terapia zajęciowa, natomiast oficyna lewa to kaplica gabinet rehabilitacji pokój mieszkalny oraz pomieszczenia pomocnicze, za którymi znajdował się zabytkowy ogród.
Budynek wraz z podwórzem i ogrodem wpisany został w rejestr zabytków. Sercem całego Domu była jadalnia. To w niej Mieszkańcy spożywali posiłki oraz odbywały się cykliczne spotkania okolicznościowe, integracyjne i widowiskowe. Pierwotnie w Domu była kuchnia, jednak w ostatnich latach działalności posiłki serwowane były przez firmę cateringową z możliwością korzystania z zaleconej diety.
W prawej oficynie Domu znajdowała się kaplica pod Wezwaniem Świętej Rodziny, w której co niedzielę i w święta odbywały się Msze Święte dla Mieszkańców.
Pensjonariusze angażowali się w życie religijne poprzez czytanie modlitwy wiernych i dbanie o wystrój Kaplicy.
Pomieszczeniem sąsiadującym z Kaplicą był gabinet rehabilitacyjny, który wyposażony był w sprzęt do kinezyterapii i fizykoterapii. Mieszkańcom w zależności od ich potrzeb oferowane były zabiegi takie jak: masaż wirowy, laser, ultradźwięki, naświetlanie lampą solux, ćwiczenia na rotorze, rowerze stacjonarnym, UGUL-u (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego). Rehabilitacja posiadała szeroką ofertę usług leczniczych dostosowanych do indywidualnego stanu zdrowia Podopiecznego.
W oficynie prawej znajdowało się pomieszczenie Terapii Zajęciowej.
Terapia zajęciowa oferowała szeroki koszyk usług z zakresu zajęć muzycznych, plastycznych, biblioterapeutycznych, gier planszowych. Organizowane były wyjścia (w tym wyjście do kina), wyjazdy i różnego typu imprezy integracyjne.
Po osiągnięciu standaryzacji i przebudowie Dom dysponował pokojami dwu, trzy i czteroosobowymi.
W Domu działała również Rada Mieszkańców wybierana większością głosów przez osoby zamieszkujące Dom. Składała się ona z Przewodniczącego, zastępcy, sekretarza i skarbnika. Zadaniem Rady Mieszkańców było reprezentowanie interesów wszystkich pensjonariuszy, współpraca z Dyrektorem oraz zespołem Terapeutyczno – Opiekuńczym.
Pomimo iż Dom był kameralny, osiągał wiele sukcesów na szczeblu ponad powiatowym.
Ze względu na duże potrzeby Powiatu na usługi długoterminowe Pan Starosta Paweł Rajski przy wsparciu Rady Powiatu Ostrowskiego w roku 2020 przystąpił do budowy nowej siedziby Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Staroprzygodzkiej 19. Budowę zakończono i oddano do użytku w 2022 roku. Budynek przeznaczony został dla 76 osób.
Nowy Dom ma do zaoferowania komfortowe warunki lokalowe. W przeważającej części budynku zaprojektowano pokoje dwuosobowe z łazienkami przystosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z własnym wyjściem do ogrodu. Nowy dom oferuje również dwa trzyosobowe/czteroosobowe nowoczesne pokoje z dodatkowymi specjalistycznymi udogodnieniami przeznaczonymi dla osób w ciężkim stanie zdrowia. Nowy Dom dysponuje nowoczesnymi pomieszczeniami do rehabilitacji, salą komputerową z biblioteką, pracownią plastyczną, pracownią kulinarną, gabinetem fryzjerskim, palarnią i komfortowy pokój dziennego pobytu na kształt ostrowskiego rynku, przy którym znajduje się kuchenka pomocnicza dla mieszkańców.