Przejdź do treści

Procedura przyjęcia

Starania o zamieszkanie w DPS  odbywa się w kilku etapach: 

Pisemny wniosek – procedurę należy rozpocząć od wizyty osoby ubiegającej się o skierowanie (przedstawiciela ustawowego, opiekuna prawnego) w Ośrodku Pomocy Społecznej, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub ostatniego miejsca zameldowania, w celu złożenia pisemnego wniosku. W przypadku osób ubiegających się o umieszczenie  z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego będzie to  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim znajdujący się przy ul. Limanowskiego 17.

Jeżeli miałby to być DPS w Ostrowie Wielkopolskim, w trakcie składania wniosku można prosić o przyznanie miejsca właśnie w nim. Osoba starając się o skierowanie, niekoniecznie jednak musi trafić do tej akurat placówki,  gdyż lekarz oceniający stan zdrowia na podstawie dotychczasowego leczenia, kwalifikuje do DPS o odpowiednim profilu. Zazwyczaj osoby otrzymują skierowanie tam, gdzie zajmują się konkretnymi schorzeniami. Należy jednak pamiętać, że DPS nie jest zakład opiekuńczo Leczniczym (ZOL), a mieszkańcy przebywający w nim korzystają z opieki  lekarza POZ  oraz innych usług z NFZ na tych samych warunkach co do tej pory gdy zamieszkiwali  w swoim domu. Domy pomocy społecznej, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone, dzielą się na następujące typy domów, dla:

1) osób w podeszłym wieku;

2) osób przewlekle somatycznie chorych  (to profil DPS w Ostrowie Wielkopolskim);

3) osób przewlekle psychicznie chorych;

4) dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;

5) dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;

6) osób niepełnosprawnych fizycznie;

7) osób uzależnionych od alkoholu.

W składanym wniosku należy umieścić adnotację z prośbą o skierowanie danej osoby do DPS, a w przypadku jej ubezwłasnowolnienia – postanowienie sądu zezwalające opiekunowi prawnemu na podjęcie czynności związanych z umieszczeniem w placówce. 

Wywiad środowiskowy – kolejnym etapem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym OPS, który przeprowadzi wywiad środowiskowy, sprawdzi sytuację życiową, materialną i zdrowotną. Ponadto pomoże skompletować dokumenty, na podstawie, których stwierdzi, czy dana osoba powinna zostać skierowana do DPS i czy nie ma możliwości świadczenia usług opiekuńczych w domu przez rodzinę bądź gminę.

 Wymagane dokumenty – do wniosku należy dołączyć zaświadczenie:  

  • lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i potrzebie sprawowania całodobowej opieki;
  • lekarza psychiatry (w przypadku chorych psychicznie);
  • psychologa (w przypadku upośledzonych umysłowo);
  • o dochodach lub decyzję ZUS o przyznaniu renty bądź emerytury;
  • oświadczenie woli o umieszczeniu w domu pomocy (podpisane przez seniora);
  • oświadczenie rodziny, wyjaśniające, że nie ma możliwości opieki nad daną osobą.

Druki niezbędnej wymaganej dokumentacji otrzymać można w OPS podczas pierwszej wizyty, lub są do pobrania ze strony internetowej OPS.

Czas oczekiwania na decyzję – OPS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. W skomplikowanych przypadkach proces ten może potrwać do dwóch miesięcy. Jeżeli ośrodek wyda opinię pozytywną i przydzieli miejsce w placówce, zostanie przesłana cała dokumentacja danej osoby do właściwego powiatowego centrum pomocy rodzinie z prośbą o umieszczenie w konkretnym DPS. Następnie zainteresowany otrzyma informację, że znalazł się na liście oczekujących na miejsce. 

W trakcie oczekiwania na miejsce w DPS osobom samotnym przysługuje usługa opiekuńcza z OPS, obejmująca pomoc w zakresie podstawowych potrzeb życiowych – zakres pomocy ustala miejscowy OPS. 

Proces oczekiwania jest bardzo różny. To, że zainteresowany otrzymał przybliżoną datę przyjęcia, nie oznacza jednocześnie, że dostanie się do placówki w określonym czasie. Zdarza się, że pomimo skierowania do DPS, nie zostaje przyjęty z powodu braku miejsc. W sytuacji, kiedy dana osoba nie może czekać na przyjęcie do placówki, może zostać skierowana do innej, w której jest wolne miejsce, jednak musi wyrazić na to swoją zgodę.

Możliwość odwołania się od decyzji  – w przypadku, gdy centrum pomocy rodzinie poinformuje zainteresowanego o odmowie umieszczenia go w DPS, w ciągu 14 dni od daty wydania negatywnej decyzji, może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Dom pomocy społecznej – ile kosztuje

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Mieszkaniec domu pomocy społecznej opłaca pobyt w wysokości nieprzekraczającej 70 proc. swojego dochodu

Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wlkp. od lutego 2025 r. wynosi: – 8633,62 zł i corocznie ulega zmianie.

Opłatę za pobyt w DPS wnoszą:

1. Mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu

2. Małżonek, zstępni przed wstępnymi

• w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium, tj. 1010×300% = 3330,00 zł

• w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie tj. 823×300% = 2469,00 zł

3. Gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej — w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.

Osoby zainteresowane pobytem w Domu mogą uzyskać dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 62 300 02 03