Przejdź do treści

Terapia

W Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim terapia zajęciowa pełni istotną rolę w wsparciu mieszkańców w ich codziennym życiu oraz integracji ze społecznością. Jej celem jest rozwijanie samodzielności i kreatywności oraz zachęcanie do aktywności fizycznej i umysłowej. Poprzez różnorodne zajęcia, mieszkańcy mają szansę odkrywać nowe pasje, doskonalić umiejętności oraz budować relacje z innymi mieszkańcami.

Oferujemy szeroki wachlarz zajęć:

  • muzycznych,
  • plastycznych,
  • biblioterapeutycznych,
  • gier planszowych.

Organizowane są wyjścia (w tym wyjście do kina), wyjazdy i różnego typu imprezy integracyjne.

Terapia przez sztukę

Plastykoterapia  – zajęcia oparte na szeroko rozumianych sztukach plastycznych, które wykorzystują twórczo-kreacyjną aktywność, jak: malowanie obrazów, wycinanie, modelowanie, wykonywanie kwiatów, malowanie na szkle, wykonywanie kompozycji z elementami suszonych kwiatów, szydełkowanie, haftowanie, wykonywanie ozdób świątecznych, wykonywanie wazonów z kolorowych butelek, szycie dekoracji, wycinanie i ozdabianie prac z drewna, wykonywanie papierowej wikliny i zimnej porcelany, filcowanie na sucho, wykonywanie kartek okolicznościowych, origami itp.

Zajęcia biblioterapii

Opierają się głównie na wykorzystywaniu terapeutycznych wartości literatury, daje szansę oderwania się od smutnej rzeczywistości. Pomagają zrozumieć siebie i innych ludzi. Mogą stać się punktem wyjścia do rozważań nad własną sytuacją życiową, nad sposobem pomocy samemu sobie. Udział naszych mieszkańców w zajęciach biblioterapii może być bierny – gdy mieszkaniec słucha czytanej przez terapeutę książki, czynny – gdy osoba sama dobiera odpowiednią literaturę i czyta. Po przeczytaniu fragmentu książki przeprowadzana jest dyskusja. Zajęcia, utrzymujące sprawność psychiczną, treningi pamięci dla osób z demencją.

Zajęcia muzykoterapii

Pomagają w nawiązywaniu kontaktów, dają możliwość rozładowania wewnętrznych napięć, podwyższają umiejętność koncentracji. Podstawowym środkiem oddziaływania terapeutycznego jest słuchanie muzyki, śpiewanie piosenek, ale również nauka relaksacji przy odpowiedniej muzyce, trening autogenny Schultza i Jacobsona pomagający w radzeniu sobie ze stresem.

Zajęcia kulturalno-oświatowe

Przygotowanie widowisk teatralnych, kabaretowych, konkursów recytatorskich, biesiad, zabaw oraz innych imprez okolicznościowych. Spotkania integracyjne (wyjazdy do innych Domów). Zajęcia te uczą pracy w grupie, ale również obejmują elementarne zadania aktorskie, ćwiczenia dykcyjne, naukę i rozumienie tekstu literackiego, rozwijają wrażliwość, pobudzają wyobraźnię.