Przejdź do treści

WOJENNY OSTRÓW W PRELEKCJI PANA PIOTRA MAŚLIŃSKIEGO

11 lutego, 2025

  W poniedziałek, 10 lutego 2025 roku gościliśmy pasjonata historii Ostrowa Wielkopolskiego, kolekcjonera pocztówek oraz zegarów szachowych – p. Piotra Maślińskiego.

  Pan Piotr 30 lat temu zaczął zbierać pocztówki, które przedstawiają czas okupacji na ziemiach ostrowskich. Niedawno udało mu się zdobyć (za przysłowiowe euro) kolorową, niemiecką pocztówkę z tamtego okresu. Pan Maśliński miał ogromne szczęście, ponieważ w tym momencie na tego typu aukcjach nie ma ani jednego ,,białego kruka”.

Kolekcjoner urodził się 9 lat po wojnie, niemniej jego prelekcja zawierała różne szczegółowe informacje, które sprawiały wrażenie jakby był ich naocznym świadkiem.

Z wykładu dowiedzieliśmy się, iż  niemieccy oficerowie pojawili się w Ostrowie 3 września 1939 roku. Bardzo szybko zaczęli czuć się jak ,, u siebie”. Wiązało się to z budową ,,domku pogrzebowego”, w którym chowano zmarłych żołnierzy niemieckich. Jak p. Piotr Maśliński podaje – w miejscu dawnego cmentarza urnowego ulokowane są dwa pamiątkowe kamienie.

Pasjonat ostrowskiej historii II wojny światowej przybliżył nam postać pierwszej ofiary hitlerowców – Jana Ładubca, lipy wolności, a także żołnierzy: Witaszka oraz Szepietowskiego, którego córka urodziła się po wojnie. Co ciekawe, kobieta nadal mieszka w powiecie ostrowskim.

Jesteśmy wdzięczni Panu Piotrowi Maślińskiemu za bardzo ciekawą prelekcję i poświęcony nam czas.